Colostrum - dar přírody

Co je colostrum?

Co to tedy to zázračné colostrum vlastně je? Jedná se o přírodní látku, která vzniká v těle matek savců v posledním období těhotenství a několik desítek hodin po porodu. Je to tedy mateřské mléko, první potrava novorozenců, která jim poskytuje podporu imunitního systému a celého organismu. Jelikož je colostra nadbytek a mládě ho není schopné spotřebovat, můžeme po domluvě s chovateli část odebírat a využívat pro další zpracování.

Colostrum má na rozdíl od běžného kravského mléka vysoký obsah biologicky účinných látek. Obsahuje asi 250 různých složek. Colostrum ve formě doplňků stravy, v našem případě získané od krav, je komplexně posilujícím činitelem pro lidi všech věkových skupin. Kravské mlezivo je tomu lidskému velmi podobné, a to až na 99 %, proto je pro lidi přirozené a prospěšné.

Hlavními účinky colostra jsou optimalizace imunity, regulace funkce imunitního systému, zrání a regenerace tkání.

Jaké vitamíny a minerály colostrum obsahuje?

Vitamíny spolu s bílkovinami, sacharidy a tuky patří k základním složkám naší stravy. Díky vitamínům probíhají v našem těle specifické procesy vstřebávání a výměny látek nezbytné pro život. Náš organismus není schopen všechny vitamíny vyrobit, a proto je důležité je tělu dodávat.

Minerální látky jsou naopak důležité pro tvorbu kostí, zubů a společně s vitamíny spolupracují na výživě těla. Minerály je také třeba tělu dodávat, ale nesmí jich být nadměrné množství.

Vitamíny

Vitamín B1 - tento vitamín nám dodává energii, ovlivňuje správnou funkci nervového systému, srdce i ledvin.

Vitamín B2 - jinak také Riboflavin je důležitý pro náš zrak, dobrý stav kůže, srdce a dalších orgánů.

Vitamín B6 - přispívá k normální činnosti nervové soustavy, k dobré psychické činnosti, snížení únavy, k normální funkci imunitního systému a další.

Vitamín C - tento vitamín je velmi důležitý pro náš imunitní systém, pomáhá zlepšovat pleť, je nezbytný pro stavbu kostí, funkci svalů, činnost nervového systému a další.

Vitamín E - je důležitým antioxidantem, chrání buňky před volnými radikály a pomáhá zpomalovat stárnutí buněk

Vitamín A - je důležitý pro náš zrak, udržuje v rovnováze buňky sliznic, kůže a krvetvorby.

Minerální látky

Fosfor - je důležitou složkou kostí a zubů. Pomáhá správné funkci mozku a nervů.

Vápník - stejně jako fosfor je důležitý pro naše kosti a zuby. Navíc se podílí na nervových přenosech a přispívá ke správné srážlivosti krve.

Draslík - reguluje vodu v tkáních a buňkách a pomáhá udržet správnou funkci nervosvalového systému.

Hořčík - zmírňuje podrážděnost a nervozitu, ovlivňuje správnou stavbu kostí a udržuje oběhový systém v dobrém stavu.

Sodík - je důležitý pro růst, stimuluje činnost ledvin, působí proti svalovým křečím a další.