FAQ

Dostáváme od vás spoustu otázek, jak používat colostrum? Jak jej dávkovat? Jak brát během nemoci a jak v období prevence? Pokusíme se odpovědět na všechny tyto otázky. Pokud jste přecejen nenašli to, co hledáte, neváhejte nás kontaktovat.

+

Co je colostrum?

První potravou pro novorozené savce je mateřské mléko, nebo spíše colostrum (mlezivo). Jedná se o přírodní produkt vznikající v těle matek savců v posledním období těhotenství a několik desítek hodin po porodu, který poskytuje podporu imunitnímu systému a celému organismu.

Složení colostra je impozantní. Obsahuje více než 250 bioaktivních látek, které mají obrovský dopad na správné fungování imunitního a trávicího systému. Systematické používání colostra ve formě doplňků stravy udržuje a posiluje imunitu, obnovuje vitalitu a rovnováhu těla.

Za jeho hlavní, zdraví podporující vlastnosti, jsou především zodpovědné imunoglobuliny, laktoferrin, lysozym, laktoperoxidasa a laktalbumin. Neméně důležité jsou syrovátkové a kaseinové proteiny bohaté na exogenní aminokyseliny.

Colostrum je také plné vitamínů ve snadno vstřebatelné formě, mezi které patří vitaminy A, C, E, B1, B2, B6 , a také minerálů - např. vápnik, hořčík, fosfor, draslík a sodík. Mlezivo také obsahuje minerální látky ve formě vápníku, hořčíku, fosforu, draslíku a sodíku.

+

Co určuje kvalitu colostra?

Hodnota doplňků stravy vyrobených z colostra závisí na dvou faktorech - době, kdy bylo mlezivo odebráno, a kvalitě jeho zpracování. Získání mleziva během prvních hodin od začátku laktace zajišťuje nejvyšší obsah bioaktivních složek. Druhým faktorem je kvalita jeho zpracování. Tam je velmi důležité pracovat při teplotě nepřesahující 60 °C, která chrání proteiny obsažené v mlezivu před degradací.

+

Kdo může používat colostrum?

Novorozenci, kteří přicházejí na svět, nemají zcela vyvinutý imunitní systém. Je to právě colostrum získané z mateřského prsu, které jim poskytuje ochranu před nemocemi. Problémy s imunitou však mají i starší děti, dospělí a starší lidé. Colostrum ve formě doplňků stravy, obvykle získané od krav, je komplexně posilujícím činitelem pro lidi všech věkových skupin.

U dětí mladších 2 let by rozhodnutí o podávání colostra mělo být učiněno rodiči nebo lékařem. Bovinní (kravské) colostrum se velmi podobá colostru lidskému, proto jedinou kontraindikací k jeho použití je přecitlivělost na mléčné bílkoviny.

+

Kdy používat doplňky stravy Colostrum Colvia?

Prevence – po dobu 30 až 60 dní je třeba užívat 2 tobolky denně, nejlépe večer. Preventivně je dobré colostrum používat dvakrát ročně. Nezapomeňte se připravit na podzim a zimu už v polovině srpna nebo začátkem září. V případě vzniklé infekce navzdory prevenci je třeba dávkování zvýšit po dobu 3–5 dní na 6-8 tobolek/den.

Sezónní infekce, pokud nebyla použitá prevence, 3–5 dní 6-8 tobolek/den, potom pokračovat
- 15 dní 2 tobolky/den. Léčbu je nutné zahájit při prvních příznacích onemocnění. Chronická onemocnění, opakující se infekce, antibiotická terapie - 10 dní 6 tobolek/den, 3 měsíce 2 tobolky/den.

Imunitní nedostatečnost (imunodeficience) - 15 dní 4 tobolky/den, pokračovat až šest měsíců 2 tobolky/den.

+

Je možné dát k užívání kolostrum v tobolkách malým dětem, které mají problém s polykáním tablet a tobolek?

Tobolku lze otevřít a obsah vysypat a rozmíchat do nápoje nebo pokrmu, který Vašim dětem chutná. Ideální je jogurt nebo smetanový krém, jehož chuť colostrum neovlivní. Může být klidně i čaj, který však nesmí být horký. Teploty nad 50 stupňů ničí účinné látky obsažené v colostru.

+

Je možné užívat Colostrum při alergii na mléko a mléčné produkty?

V případě, že se jedná o alergii na laktózu je riziko nežádoucích reakcí minimální. Mateřské mléko se svým složením od běžného kravského mléka výrazně liší a obsah laktózy je v něm minimální. Je popsáno nepatrné procento nežádoucích reakcí na příjem colostra, jako nadýmání a bolesti břicha. Nejedná se však o alergii, ale o takzvanou intoleranci. V každém případě však doporučujeme reakci na příjem tobolek pečlivě sledovat a případné problémy konzultovat s lékařem.

+

Může kolostrum pomoci při střevních problémech a vředové chorobě žaludku?

Existuje řada klinických studií, které dokazují, že imunofaktory obsažené v kravském colostru působí při ústním (orálním) příjmu proti choroboplodným zárodkům v trávicím traktu. Glykoproteiny, které colostrum rovněž obsahuje, dokáží zpomalit a zastavit růst bakterií Helicobacter pylori, které jsou jedním z původců žaludečních vředů. V obou případech lze tedy konzumaci kravského colostra doporučit.

+

Jak působí růstové faktory obsažené v colostru? Mohou mít aktivní sportovci problémy z pohledu nepovoleného dopingu?

V prvé řadě je třeba rozlišovat růstové hormony a růstové faktory. Ty napomáhají k regeneraci buněk a přispívají k rychlejší rekonvalescenci tím, že napomáhají poškozené tkáně obnovovat. Pomáhají při ochraně a regeneraci pokožky a při spalování tuků v těle. Růstové faktory v přirozené koncentraci, obsažené v colostru, jsou zcela neškodné a tělu prospěšné. V žádném případě se tedy dopingových kontrol není třeba obávat.

+

Jak upravit obvyklé dávkování (2 tobolky denně) v případě potřeby?

Zvýšené dávkování doporučujeme nasadit v rizikových obdobích, např. podzimní nebo zimní epidemie. Optimum je 4 tobolky – nelze se předávkovat, ale s ohledem na polykání a zapíjení je asi vhodnější rozložit na 2 x 2 po hodině.

+

Je nutné upravit dávkování colostra u malých dětí?

I když se to může zdát divné, dávkování u dětí se v zásadě příliš neliší od běžného. Standardně tedy doporučujeme 2 tobolky denně jako prevenci. V případě nutnosti je možné dávku zvýšit. Pokud Vás to uklidní, měli jsme i případ s 6 tobolkami/den u tříletého prcka se zánětem hrtanu; podle vyjádření rodičů byl efekt patrný ve 2 dnech (samozřejmě, není pravidlem, protože citlivost na užitné látky je u každého člověka jiná)

+

Proč je doporučená doba užívání jiná v případě alergií a z čeho toto doporučení vychází?

Při tomto doporučení vycházíme z popisu tzv. biologických hodin v těle. Ačkoliv se jedná o objev zveřejněný před více jak 30 lety, stali se jeho autoři právě letos laureáty Nobelovy ceny za medicínu. Princip je geniálně jednoduchý: využívat zvýšené aktivity jednotlivých orgánů těla v určité části dne. Tím se např. podávání léků stává výrazně účinnějším. Colostrum působí jako modulant imunity, snaží se ji vždy dostat na optimální hodnotu. Bylo vysledováno a ověřeno, že ve spojitosti se zapojením příslušných orgánů colostrum při podávání v dopoledních hodinách tlumí extrémně zvýšenou autoimunitu. Ta může působit proti vlastním buňkám, což vyvolá autoimunitní onemocnění, mezi které právě alergie patří.

Pokud jste zde potřebné informace nenašli, kontaktujte nás telefonicky na +420 605 538 875 či prostřednictvím e-mailu info@colvia.cz

Rádi vám poradíme.