Co obsahuje COLOSTRUM?

Co obsahuje colostrum?

Colostrum – v poslední době často skloňovaný výraz. Zejména v souvislosti se zdravým životním stylem a zejména zdravou výživou. Colostrum, někdy psáno jako kolostrum nebo česky mlezivo, je součástí mateřského mléka a vytváří se v prsních žlázách v prvních hodinách po porodu.

Jde o ideální kombinaci životně důležitých složek pro růst a nastartování imunity u novorozenců. V současném boji proti celosvětovému viru Covid19 se tak colostrum stává významným pomocníkem ke zlepšení obranyschopnosti organismu.

Prozatím je prozkoumáno a popsáno asi 250 různých složek, které colostrum obsahuje. Všechny si tu popisovat nebudeme, ale pojďme si představit ty nejdůležitější složky prvního mateřského mléka.

Složky kravského colostra

Imunoglobuliny – bojovníci s bakteriemi a viry

Imunoglobuliny. Jsou to vlastně protilátky, které využívá náš imunitní systém při identifikaci a boji proti vetřelcům. Napadají a likvidují viry i bakterie, které jsou škodlivé. Zajímavé je, že „hodné“ bakterie nechávají bez povšimnutí. Bez imunoglobulinů je čerstvě narozený jedinec vlastně bez potřebné imunity, a tak více náchylný k onemocnění.

Je několik typů imonuglobulinů:

 •         IgG: v kravském kolostru má největší zastoupení ze všech druhů imunoglobulinů. Pomáhá velkou měrou k prvotnímu nastartování imunity novorozence.
 •         IgA: imunoglobuliny z této skupiny pracují zejména na sliznicích našeho těla. Zejména v trávicím, dýchacím a močovém ústrojí. Virům a bakteriím se                    zejména na sliznicích daří velmi dobře – vlhko, teplo a dostatek kyslíku jim vyhovuje. IgA zabraňuje jejich překotnému množení.
 •         IgM: nastupuje většinou do boje jako první. Napadá buňky a jiné patogeny, které nedokáže identifikovat.
 •         IgE: pomáhá zvládat a mírnit alergické reakce a stavy při styku organismu s cizími objekty. Je také významný v boji s parazity v trávicím systému.
 •         IgD: spolupracuje s ostatními typy imunoglobulinů. Spolu s IgM nejprve posílají signál lymfocytům B a tím je aktivují k činnosti. Poté začne IgD spolupracovat s ostatními imunoglobuliny, aby podpořil imunitní systém. Také pomáhá ve vytváření specifických protilátek.

Věděli jste, že kráva vyprodukuje v colostru až 2 kilogramy imunoglobinů?

Aminokyseliny

Základní stavební prvky živých organismů. V těle je velké množství druhů aminokyselin. Každá z nich je zodpovědná za jinou činnost – řízení růstu, srážení krve, imunitní reakce atd.

Růstové faktory

Je zajímavé, jak je lidské tělo perfektně vymyšleno. Například růstové faktory umí některé buňky povzbudit k růstu a dělení, jiné utlumí a zpomalí. Jakmile tato regulace nefunguje správně, mohou se buňky začít překotně dělit, což je vlastně vznik rakoviny.

Vzájemné působení odlišných růstových faktorů, a hlavně jejich přesné vyvážení, zajišťuje správný vývoj a prosperitu celého organismu.

Vitamíny

Nedostatek vitamínů způsobuje různé potíže. Od drobností, jako třepení vlasů a lámání nehtů, přes vážné problémy jako zhoršení zraku či oslabení kostí.

Vitamíny spolupracují při metabolizaci bílkovin, tuků a cukrů, které přijímáme v potravě. Vždy musejí být přítomny v dostatečném množství. Ačkoli je jejich nedostatek závažný problém, nadbytek některých vitamínů také škodí. Jsou například popsány otravy vitamínem A. Obecně nás ale spíš trápí nedostatek vitamínů.

Minerály a prvky

Důležitými složkami pro stavbu, vývoj a fungování těla jsou i různé chemické prvky a minerály. Colostrum je jich plné, a hlavně jsou v něm zastoupeny v ideálním poměru:

 •         vápník
 •         chlorid
 •         železo
 •         hořčík
 •         fosfor
 •         draslík
 •         sodík
 •         zinek

Cytokiny

Další látky v colostru jsou cytokiny, které stimulují lymfatický systém a obsahují vysoce účinné antivirové imunitní faktory. Jsou to vlastně speciální molekuly, které mají za úkol zprostředkovat komunikaci mezi buňkami. Buňky se tak mohou dozvědět, jestli se mají dělit, zda zahájit výrobu nějakého proteinu, jestli se v těle neděje něco, co by mělo ovlivnit jejich činnost apod.

Glykoproteiny

Některé zdraví prospěšné prvky by neprošly kyselým prostředím trávicího traktu. Glykoproteiny umožňují imunitním a růstovým faktorům projít. Poskytnou jim ochranný obal a dopraví na správné místo v organismu.

Lactoferiny

Pravděpodobně jedna z nejdůležitějších složek při boji s infekcemi. Jejich účinek se ukazuje jako antibakteriální, antomykotický, antivirový a dokonce antiparazitický. Hraje významnou roli při koordinaci imunitních buněk v boji proti mikrobům.

Transferiny

Předávají železo do červených krvinek, ale škodlivým bakteriím a virům naopak brání železo získat. To je však nutnou součástí procesu dělení. Dochází tedy k aktivnímu bránění rozvoji infekce.

Colostrum – přirozeně zdravá potravina

Colostrum je vlastě stále potravina, jakkoli ji doporučujeme užívat, pokud si chcete uchovat zdraví. Jde stále o mateřské mléko, takže je plné výživových látek – proteinů, cukrů i tuků.

Vyzkoušejte některý z našich produktů, abyste se sami přesvědčili, proč mnozí považují colostrum za superpotravinu a za nejpřirozenější cestu ke zdraví.